Cellulit może wprowadzić w kompleksy nie jedną kobietę. Co najgorsze może pojawić się w każdym wieku. Rynek jest przesycony wielorakimi produktami służących jego redukcji. Jednak najczęściej zapomina się o tym, że aby skutecznie walczyć z cellulitem, przede wszystkim dowiedzieć się, jakie jego przyczyny. Wiele salonów kosmetycznych oferuje zabiegi na ciało pomagające uporać się z problemem. Czy warto brać je pod uwagę? A może lepiej umówić się na spotkanie z dietetykiem?

Czym jest cellulit?

Cellulit to wypadowa kilku czynników, które mogą nawet zapowiedzią choroby układu krążenia. Niewłaściwie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, której towarzyszy obrzęk i włókniste zmiany tkanki podskórnej to cellulit. Niestety jego pojawienie się to sygnał, że procesy zachodzące w układzie krążenia czy układzie limfatycznym mogą mieć zaburzony proces. Ignorowanie występowania „pomarańczowej” skórki może z czasem doprowadzić do poważniejszych schorzeń.

Przyjęło się uważać, że osoby o wyższej wadze, wyższym BMI niż przyjęta norma częściej borykają się z problemem cellulitu. Jest to błędne założenie, ponieważ badania naukowe dowodzą, iż czynników, które sprzyjają rozwojowi zmian jest dużo więcej. Zaliczają się do nich:

* złe nawyki żywieniowe,

* styl życia,

* przebyte choroby,

* niska aktywność fizyczna,

* nieprawidłowe ukrwienie ciała,

* zaburzenia funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Co wpływa na rozwój cellulitu?

Na powstawanie cellulitu wpływa w dużym stopniu dieta. Zrównoważony jadłospis powinien opierać się na odpowiednio zbilansowanych ilościach węglowodanów, tłuszczów i białek. W przypadku gdy kalorii jest więcej niż organizm może spalić, odkładają się one w komórkach tłuszczowych. Pod wpływem niektórych czynników stają się one widocznym czego efektem jest cellulit.

Optymalne warunki dla zachodzenia tych procesów stwarza nieregularne i szybkie spożywanie pokarmów, które składają się z żywności wysokoprzetworzonej z dużą zawartością środków chemicznych.

W dodatku powstawanie cellulitu przyspiesza również jedzenie posiłków zawierających duże ilości cukrów prostych i tłuszczy nasyconych oraz trans. To składniki, które mają zdecydowanie niekorzystny wpływ na stan naczyń krwionośnych oraz ich przepuszczalność. Gdy dochodzi do stopniowej degradacji naczyń z czasem odprowadzenie toksyn z organizmu staje się trudniejsze. Efektem może być również nadmierne tycie.

Powoduje to niesprzyjający ciąg zdarzeniowo-skutkowy: zwiększa się masa naszego ciała, nie mamy ochoty na aktywność fizycz, mamy pogorszony nastrój, sięgamy po niezdrowe jedzenie. Brak ruchu i zła dieta to kolejny czynnik mający wpływ na rozwój cellulitu.

Naczynia krwionośne żeby utrzymać swoją elastyczność powinny być poddawane ciągłej stymulacji. Spacery, ruch czy jakakolwiek aktywność fizyczna pozwala na sprawniejsze funkcjonowanie całego organizmu. Dzięki czemu zbędne substancje przemiany materii w łatwiejszy i sprawniejszy sposób są wydalane z komórek.

Ponadto innym czynnikiem warunkującym powstawanie cellulitu mogą być problemy z gospodarką hormonalną. Często towarzyszą one problemom związanym z tarczycą lub jajnikami albo występują w czasie i po ciąży. Podobny problem dotyka również kobiety zażywające doustne środki antykoncepcyjne.

Co warto wypróbować na cellulit?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnych środków, które mają pomóc uporać się z cellulitem. Jednak należy szczególnie zwrócić uwagę na skład i pochodzenie produktu. Godnym polecenia jest Balsam antycellulitowy na bazie wody termalnej z Podhala firmy Termissa.

Aktywny balsam antycellulitowy to wyjątkowa formuła, która została opracowana na bazie bogatej w cenne minerały wody termalnej z Podhala. Wyróżnia ją skład wzbogacony o unikatowy kompleks roślinny DRENALIP™, drogocenne oleje i naturalne substancje aktywne. Zawarte w balsamie ekstrakty z traganka chińskiego, ruszczyku, nawłoci i skórki cytryny przyspieszają przemianę materii oraz zmniejszają obrzęki w obszarach skóry dotkniętej problemem cellulitu.

Ekstrakt z kawy i aloesu ma za zadanie redukcję tkanki tłuszczowej i zwiększenie jędrność skóry. Kompleks olejów: słonecznikowego, arganowego, ze słodkich migdałów, Jojoba, oliwy z oliwek i masła Shea wnika głęboko w skórę, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Trzeba to wypróbować na sobie.