Miód powstaje z nektaru kwiatów, który spijają uprzednio pszczoły. Miód w wielu kulturach świata utoższamiany jest z uniwersalnym lekarstwem, które oprócz swoich właściwości prozdrowotnych również bardzo dobrze nadaje się do przyrządzania pysznych dań. Lecznicze właściwości miodu są szczególnie głęboko zakorzenione w naszej kulturze.

Miód według wielu badań jest największym naturalnym źródłem bioaktywnych enzymów, które wywierają pozytywny wpływ na pracę całego organizmu. Od podnoszenia odporności, poprzez poprawy refleksu, po wsparcie pracy mózgu. Dodatkowo wykazuje niesamowite wręcz właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

Miód najlepszym antybiotykiem?

Przeciwbakteryjne właściwości miodów, określane są zasadniczo mianem aktywności inhibinowej, na którą składają się przynajmniej trzy czynniki. Występujące w miodach H2O2, które powstaje w wyniku przeciwstawnego działania enzymów – oksydazy glukozowej i katalazy. Wysokie ciśnienie osmotyczne, dzięki dużej zawartości cukrów oraz występujące w miodach olejki eteryczne i flawonoidy. Te pochodzą z pyłków kwiatowych zbieranych przez pszczoły.

W zależności od typu i rodzaju miodu, zmienia się jego aktywnośc przeciwdrobnoustrojowa. Do najaktywniejszych o bardzo szerokim spectrum oddziaływania należą nowozelandzki miód Manuka, miód Noni z Hawajów oraz niektóre gatunki miodów hiszpańskich. W Polsce najlepsze będą miody spadziowe, gryczane, lipowe, głogowe czy aroniowe. Nie mniej wszystkie polskie miody ze sprawdzonych pasiek są warte uwagi.

Na jakie schorzenia miód?

Łagodzą objawy wielu uciążliwych chorób i dolegliwości: biegunki, wrzody, infekcje, zespół jelita drażliwego, zaburzenia jelitowo-żołądkowe, infekcje układu moczowego i ucha, zapalenia zatok czy anginy.
Według ludowych przepisów miód nadaje się również jako składnik opatrunków w przypadku ukąszeń, ropni, ciężko gojących się ran, infekcji gronkowcem złocistym, odleżym, otarć itp. Wysoka lepkość miodu zabezpiecza ranę, utrzymuje odpowiednią wilgotność, a obecność fruktozy odżywia tkanki inicjując szybszą regenerację naskórka.

Głównymi zaletami stosowania miodu jest jego naturalność, nietoksyczność, brak efektów ubocznych i duża dostępność. W dodatku miód może być wykorzystany jako maseczki na twarz w celu poprawy wyglądu skóry. Takie zabiegi pielęgnacyjne polecane są na problemy z cerą, wypryski i egzemy oraz w przypadku alergicznych schorzeń skórnych.

Kwasy fenolowe, kwasy aromatyczne, kwas abscysynowy, flawonoidy (kwercetyna, luteolina) i karotenoidy odpowiadają za właściwości przeciwutleniające miodu. Związki te są dobrymi środkami przeciwalergicznymi, przeciwzapalnymi i bakteriobójczymi.

Uwaga na podróbki i takie miody

Niewiele osób zwraca uwagę na jakość i pochodzenie miodu czy nawet na jego przygotowanie.
Przestrzegam przed tanimi miodami z hipermarketów. Jeżeli na opakowaniu jest napisane „…z krajów Unii Europejskiej oraz innych…” czy inny napis sugerujący, że miód (ale i też inne produkty) pochodzą spoza Unii Europejskiej to jest duże prawdopodobieństwo, że znajduje się tam miód z Chin. Chiński miód oprócz tego, że jest tańszy jest również gorszej jakości. Według tamtejszego prawa żywnościowego miody i inne produkty mogą zawierać znaczne ilości pestycydów i metale ciężkie. Gdy jest sprowadzany do Unii Europejskiej nie jest już sprawdzany pod tym względem..

Oczywiście miód najzdrowyszy będzie nasz lokalny i nie poddawanym wysokim temperaturom. Enzymy są białkami, które denaturują w temperaturze około 40-42 st. C. Z tego względu najlepiej spożywać je w temperaturze pokojowej.

Całą ofertę miodów z polskich pasiek znajdą państwo klikają w zdjęcie poniżej:

Polskie miody